Formacja - to stały proces osobistego dojrzewania i upodabniania się do Jezusa Chrystusa, zgodnie z wolą Ojca, pod kierunkiem Ducha Świętego, aby być w świecie znakiem Jego miłości.
Formacja musi docierać głęboko do wnętrza osoby tak, aby każda jej postawa i czyn, zarówno w doniosłych momentach życia jak i codziennych okolicznościach, ujawniały jej całkowitą i radosną przynależność do Boga. W świeckim Instytucie Miłosierdzia Bożego formacja odbywa się pod kierunkiem Instruktorki Instytutu i Odpowiedzialnej Zespołu, lub osoby przez nie delegowanej. Obejmuje 2 etapy.
Etap pierwszy trwa dwa lata. Jego celem jest rozeznanie powołania do życia konsekrowanego w świecie, pogłębienie osobistej więzi z Chrystusem, poddanie się kierownictwu Ducha Świętego oraz poznanie duchowości Miłosierdzia Bożego. Kandydatka jest zachęcana do stopniowego wchodzenia na drogę rad ewangelicznych i włączanie się we wspólnotę instytutową.
Okres próby wstępnej kończy się złożeniem pierwszych ślubów rocznych (czystości, ubóstwa i posłuszeństwa) w czasie dorocznych rekolekcji.
ETAP 2
Etap drugi trwa sześć lat. Jest to tzw. okres inkorporacji czasowej. Jego istotą jest przygotowanie do inkorporacji wieczystej. W tym okresie członkinie ponawiają co roku śluby czasowe. Głównym celem formacji staje się pogłębienie osobistego związku z Bogiem Miłosiernym w Trójcy Świętej, pogłębienie duchowości miłosierdzia, wypracowanie właściwej relacji ze światem oraz ducha apostolstwa, praktykę rad ewangelicznych i aktywne włączenie się w życie Instytutu. W tym okresie kandydatkę do inkorporacji wieczystej zobowiązuje się do podjęcia i ukończenia wybranej przez siebie formy kształcenia religijnego (np. studia teologiczne, studium duchowości, studium wiedzy religijnej).
Okres ten kończy się złożeniem ślubów wieczystych.
Formacja ciągła
Od momentu złożenia ślubów wieczystych każda członki staje się odpowiedzialna za własną formację ciągłą. Trwa ona do śmierci, a jej celem jest dochowanie wierności darowi jaki się otrzymało, ciągłe nawracanie się oraz coraz doskonalsze naśladowanie Chrystusa poprzez praktykę rad ewangelicznych i uczynków miłosierdzia.